Sauna kontra stresy

Finowie mają więcej ciekawych powiedzeń związanych z kąpielami parowymi. Twierdzą oni na przykład, że „gniew i nienawiść spalają się w saunie”. Oczywiście należy to traktować alegorycznie, jednakże jest w tym sporo prawdy. Ci, którzy do sauny chodzą z pewnością potwierdzą, że pobyt w niej sprzyja rozluźnieniu, relaksowi i dostarcza sporej przyjemności.

Rozgrzane mięśnie, krew oraz organy zewnętrzne sprawiają, że ogarnia nas przemiłe ciepło, które utrzymuje się jeszcze jakiś czas po zakończeniu sesji. Trzeba także nadmienić, iż wysoka temperatura w saunie pobudza wytwarzanie przez ludzki organizm niektórych hormonów, w tym endorfin (nazywanych hormonami szczęścia). Takie termiczne zmiany związane ze wzrostem ciepłoty otoczenia służą redukcji napięcia nerwowego. Przebywając w saunie możemy skutecznie poprawić sobie nastrój, a o innych cennych właściwościach już wcześniej pisaliśmy.

Nadmieńmy jeszcze, że w opinii lekarzy z Francji parowa kąpiel okazuje się świetną receptą na bezsenność, ponieważ reguluje nasz zegar biologiczny.