Pułapka przesądów

Na gruncie Indii bardzo wiele do powiedzenia ma tradycja, ale w takim kraju całkiem często prowadzi ona na manowce. Nieodłącznym elementem tradycji hinduskich są bowiem rozmaite przesądy, mity oraz stereotypy, których zakładnikami są zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy kraju.

Wiąże się z tym fatalizm i przywiązanie do symboli, z których wyciągane są daleko idące wnioski. Wystąpienie w danym momencie jakiegoś zjawiska atmosferycznego lub pojawienie się w pobliżu człowieka noszącego ubiór w danym kolorze może być podstawą do wysnucia tezy, że zaraz wydarzy się coś strasznego.

Przesądy w indyjskiej kulturze bazują przede wszystkim na lękach i w gruncie rzeczy są dla członków tego narodu źródłem zastraszenia. Takie, a nie inne podejście do życia i świata jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie i suma sumarum może fatalnie wpływać na kondycję społeczną.

Być może przyszłość i stopniowa westernizacja indyjskiej kultury zmienią sytuację. Na ten moment niestety nic na to nie wskazuje, ale warto przyglądać się sprawie.